Mierzenie drewna

Metr przestrzenny układany

Metr przestrzenny układany (mpu) drewna kominkowego – to porcja ułożonego drewna kominkowego zajmującego np. skrzynię o wymiarach 1m x 1m x 1 m, ale wraz z wolnymi przestrzeniami pomiędzy polanami. Metr przestrzenny uwzględnia więc nieregularne kształty pakowanych kawałków drewna. Metr przestrzenny równy jest około 0,7 metra sześciennego (1 mp = 0.7 m3)

Metr sześcienny - kubik drewna

Metr sześcienny / kubik ( m3) drewna kominkowego – to porcja drewna „netto” (bez pustej przestrzeni pomiędzy ułożonymi polanami) która zajęłaby objętość 1 m3. Ułożenie drewna kominkowego bez pustej przestrzeń (znaczone na rysunku kolorem niebieskim) między polanami nie jest możliwe, dlatego odmierzając jeden metr sześcienny odmierza się ok. 1,5 metra przestrzennego. Kubik to w potocznym języku po prostu metr sześcienny, ale słowo to używane jest dość dowolnie. Warto więc dopytać rozmówcy, czy chodzi mu o metr sześcienny, czy przestrzenny.

Metr przestrzenny sypany/nasypowy

Drewno sprzedawane bywa na metry nasypowe, rzucane, czy sypane, ale tej metody nigdy nie stosowaliśmy i jej nie polecamy. Ten bardzo niedokładny sposób upodobali sobie sprzedawcy, zawczasu myślący o uniknięciu reklamacji odnośnie ilości dostarczonego towaru. Metr sypany/ nasypowy jest to ilość drewna o wysokości 1 metra. 1 metr nasypowy (mn) < 0.7 mp < 0.49 m3 i nie stanowi nawet połowy metra sześciennego. Dbając o uczciwość rynku i konkurencji zdecydowanie odradzamy klientom ten niekorzystny dla nich sposób mierzenia kupowanego drewna.

Ważenie drewna

Najbardziej precyzyjnym i uczciwym sposobem odmierzania drewna kominkowego jest ważenie. Znamy ciężar właściwy danego gatunku oraz wilgotność i na podstawie wagi ładunku bardzo precyzyjnie określamy ilość metrów sześciennych, czy przestrzennych drewna. Tym samym od razu eliminujemy błędy obliczeniowe wynikające np. z niestarannego ułożenia drewna na środku transportu czy też w skrzynio-palecie. To przejrzyste – nikt nam nie może zarzucić celowych działań na szkodę klienta. My takie działania piętnujemy i swój towar przed wysyłką starannie ważymy. Musimy też dodać, że nie każda firma może sobie pozwolić na kosztowne wagi samochodowe. My takie posiadamy. To kolejny dowód, że działamy profesjonalnie w dużej skali. Klienci odwdzięczają się zaufaniem.

Waga drewna - 1 metra sześciennego

Gatunek drewna Waga drewna surowego Waga drewna suchego
Grab 1080 kg 830 kg
Dąb 1080 kg 710 kg
Buk 990 kg 730 kg
Jesion 920 kg 750 kg
Brzoza 750 kg 650 kg
Olcha 690 kg 530 kg

Dowiedz się więcej o naszym drewnie

Kaloryczność drewna

Waga drewna

Mierzenie drewna

Sezonowanie drewna

Gatunki drewna

Transport

 

 

Chcesz kupić lub masz pytania? Nie zwlekaj ZADZWOŃ